Блог

Хто ми без нас самих, або чому важливо знати свою цільову аудиторію

Якщо ми говоримо про успішну комунікацію, то варто розуміти, що першим та найважливішим елементом є цільова аудиторія. Жодна успішна компанія не може існувати без визначення та розуміння своїх споживачів, адже тоді стає неможливо з’ясувати з ким ділитися новинами, чиї потреби враховувати та на кого орієнтуватися.

Отже, що ж таке цільова аудиторія? Цільова аудиторія – це група людей, об'єднаних спільними інтересами, потребами або темами. Цільова аудиторія будь-якого бренду – це певна кількість людей, які є потенційними покупцями того чи іншого товару/послуги.

Якою має бути цільова аудиторія? Представниками ваших цільових аудиторій можуть стати люди, які відповідають декільком критеріям, а саме:
 • вони мають бути зацікавлені у товарі/послугах;
 • вони повинні бути в змозі купити продукт;
 • вони мають бути сприйнятливими до реклами (шанувальників саме вашого товару/послуги буде дуже непросто або практично неможливо переманити до іншої компанії, яка торгує схожими товарами/послугами).

Як визначити цільову аудиторію: основні методи. Існує велика кількість способів визначення цільової аудиторії. Найбільш популярний – сегментація за методом «5W». Особливість цього прийому полягає у деталізованих відповідях на питання: what? (що?), who? (хто?), when? (коли?), where? (де?), why? (чому?).

What? (що?): що саме клієнт має намір придбати?

Who? (хто?): хто саме ваш клаєнт? (Його основні характеристики – стать, вік, сімейний стан, рівень освіченості, соціальний статус, професія, захоплення тощо)

When? (коли?): коли і наскільки часто ваш клієнт здійснює покупку чи готовий купувати?

Where? (де?): де, зазвичай, ваш клієнт здійснює покупку? (Біля будинку, у великих торгових центрах, в інтернеті тощо).

Why? (чому?): у чому полягає мотив вибору вашим клієнтом того чи іншого товару? (Зовнішні характеристики, рівень ціни, престижність, унікальність товару та інше).

Є ще один метод, який користується популярністю у країнах СНД. Це спосіб анкетування. Він за змістом схожий з попереднім, але менш структурований. Він включає безліч питань, найпоширеніші з яких:
 • яка стать мого потенційного клієнта? (Цей пункт важливий, якщо ви продаєте вузькоспеціалізовані товари).
 • Скільки йому років?
 • Де він живе? (Країна, місто, район).
 • Який у нього рівень освіти? (Закінчив школу, ЗВО, досі навчається, регулярно отримує нові знання на тренінгах).
 • Який його сімейний стан? (В активному пошуку, одружений, розлучений).
 • Який у нього рівень прибутків? (Низький, середній, високий).
 • Які у нього захоплення та хобі? (гра на музикальних інструментах, малювання, спів тощо).
 • Чи є проблеми, з якими він стикається, під час або до придбання товару? (Відсутність грошей, натхнення тощо).

Поширені помилки під час пошуку цільової аудиторії. Найбільш поширена проблема – формування занадто «широкого» портрету представника цільової аудиторії. У природі немає таких товарів, які потрібні абсолютно всім. Про це варто пам'ятати завжди. Припустимо, одного разу ви успішно знайшли свою цільову аудиторію і більше ніколи не поверталися до цього питання. Помилка у тому, що сучасні ринки розвиваються дуже динамічно, щодня з'являються нові незвичайні товари, які приваблюють покупців. Ми рекомендуємо всім своїм клієнтам переглядати портрет потенційного покупця хоча б один раз на рік. Ця процедура допоможе вам завжди залишатися на висоті та ефективно взаємодіяти зі споживачами.

Визначення своєї цільової аудиторії – завдання трудомістке й клопітке. Однак воно коштує витраченого часу та коштів, так як при плануванні рекламних кампаній допоможе істотно заощадити бюджет і час, дозволяючи бізнесу не стояти на місці, а успішно розвиватися.